Izrada sajta za firmu može da košta 500 evra, ali i desetak hiljada evra, zavisno od toga da li će biti samo mrtva prezentacija ili stranica koja će se stalno ažurirati i biti kanal za prodaju robe. Kompanije moraju shvatiti da je stranica na internetu investicija.To ulaganje će poboljšati komunikaciju sa kupcima, popraviti imidž, ali i biti nov način reklamiranja i prodaje. Najjeftinije je ako je reč samo o prezentaciji, bez ažuriranja odnosno CMS-a, sistema za upravljanje sajtom. Naravno, cena zavisi od veličine firme, njene branše i broja korisnika koji će posećivati stranicu.
Izrada sajta za firmu može da košta 500 evra, ali i desetak hiljada evra, zavisno od toga da li će biti samo mrtva prezentacija ili stranica koja će se stalno ažurirati i biti kanal za prodaju robe.
Kompanije moraju shvatiti da je stranica na internetu investicija.
To ulaganje će poboljšati komunikaciju sa kupcima, popraviti imidž, ali i biti nov način reklamiranja i prodaje.
- Najjeftinije je ako je reč samo o prezentaciji, bez ažuriranja odnosno CMS-a, sistema za upravljanje sajtom. Naravno, cena zavisi od veličine firme, njene branše i broja korisnika koji će posećivati stranicu - kaže za „24 sata” Marko Jeftić, direktor razvoja firme „HTT Pool“.
Osim izrade košta i njegovo održavanje, koje može biti klasično - povremena izmena ili ažuriranje - stalna briga, izmene, popravljanje, nadogradnja. Klasično održavanje radi neko van firme i košta oko 100 evra, dok ažuriranje preuzimaju sama preduzeća.
Jeftić smatra da ne treba odmah brinuti o novcu, već treba rešiti šta se želi od sajta i posmatrati ga kao investiciju.
- Danas je neko bez sajta kao neko bez kućne adrese - kaže Jeftić.
S njim se slaže i Slobodan Marković iz Centra za razvoj interneta, koji dodaje da je reč o ulaganju u novi način reklamiranja i prodaje.
- Mnogi kažu da je najskuplji mrtav sajt, jednom se postavi i to je to. Ako korisnici sajta šalju pitanja, a niko im ne odgovara, to je promašena investicija - kaže Marković.
On smatra da bi sajt neke firme trebalo da se što više stavi u funkciju prodaje, neke vrste e-trgovine.
- Bez obzira na reklamu na TV-u, na bilborde, sajt treba da bude mesto na koje korisnici mogu da se dovuku, da se uspostavi komunikacija s njima, moraju da im se pruže svi odgovori i, naravno, mogućnost kupovine - objašnjava Marković.
On navodi da bi svaki sajt morao da ima osnovne podatke o firmi - čime se bavi, šta prodaje, ponudu robe uz onlajn prodaju i komunikaciju s korisnicima.
- Najčešća greška u pravljenju prezentacije firme na internetu je trud da se dopadne vlasniku. Bitno je da posetilac sajta može lako da se snađe. Upotrebljivost, preglednost, kontakt podaci, gde se nalazi, čime se bavi, to svaki sajt mora da ima. Treba da bude i optimizovan za internet pretraživače, odnosno da kao rezultat izlazi među prvim sajtovima kod pretrage - savetuje Jeftić.